Vi bokar ett kostnadsfritt möte och går igenom dina behov.
Driver du en enskild firma och vill vara säker på att deklarationen blir rätt? Hos METRIC Accounting får du personlig hjälp genom hela processen, från underlag till inlämning. Vi ser till att du får med alla avdrag du har rätt till, undviker vanliga misstag och att allt sker enligt Skatteverkets regler.
Deklarationen kan kännas krånglig, men med rätt hjälp blir det enkelt.
När du anlitar oss får du:
Vi går igenom din bokföring och säkerställer att alla inkomster och kostnader är korrekt registrerade.
Vi räknar ut skatt, egenavgifter och ser till att du utnyttjar alla avdrag du har rätt till.
Vi upprättar din NE-bilaga där resultatet av verksamheten sammanställs.
Vi ser till att deklarationen lämnas in korrekt och i tid via Skatteverkets e-tjänst.
När du anlitar METRIC Accounting får du en kunnig partner som förstår företagarens vardag. Vi är noggranna och sätter alltid dig och din firma i fokus. Du får en smidig och säker deklarationsprocess utan onödig administration.
1
Vi bokar ett kostnadsfritt möte och går igenom dina behov.
2
Du skickar in relevanta dokument och underlag till oss.
3
Vi sammanställer, kontrollerar och upprättar din deklaration.
4
Vi lämnar in deklarationen och säkerställer att allt är korrekt.
Deklarationen för en enskild firma ska lämnas in senast den 2 maj varje år. Har du anstånd gäller andra datum.
Du kan göra avdrag för kostnader som är kopplade till verksamheten, till exempel:
– Material och inköp
– Resor i tjänsten (25 kr/mil)
– Telefon och internet
– Programvara och utrustning
Felaktiga uppgifter kan leda till förseningsavgifter eller skattetillägg. Vi ser till att din deklaration blir korrekt från början.
Ja, vi kan hjälpa dig även om deklarationen är försenad, exempelvis med rättelser, kompletteringar eller anstånd.
Nej, du kan ta hjälp av en redovisningsbyrå som sköter hela processen åt dig.
MTB AB
”Tillgängliga, ett företag att lita på!”
Primulator AB
”Snabb och bra service. Blir alltid trevligt bemött!”
Vägmarkeringar i Järna AB
”Har varit kund i mer än 20 år så vi är nöjda. Anser att de tjänster vi har velat ha har betalt sig bra. Slipper mycket myndighetsbekymmer och det är skönt.”